Dla rodziców

Formalności dla Rodziców

Drodzy Rodzice, rekrutacja do żłobka trwa przez cały rok. Aby zapisać swoje dziecko do Naszej Placówki należy wypełnić Kartę Zapisu Dziecka i dostarczyć ją osobiście do żłobka oraz uiścić opłatę wpisową w kwocie 300zł. O przyjęciu dziecka decyduje kolejność zgłoszeń. W sytuacji kiedy nie posiadamy wolnych miejsc zostajecie zapisani na listę rezerwową. Wtedy nie pobieramy opłaty wpisowej.

Ze względu na różne okoliczności losowe, około 2 miesiące przed datą rozpoczęcia uczęszczania do placówki, prosimy o potwierdzenie czy nadal jesteście Państwo zainteresowani miejscem.

Przed zapisaniem dziecka, możecie nas odwiedzić po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Oddanie pociechy pod naszą opiekę wiąże się z dużą ilością pytań i wątpliwości. Podczas spotkania możecie zobaczyć żłobek i uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Zapraszamy do zapisów!!!

Karta zapisu dziecka do żłobka (do pobrania)

Plik z terminami do pobrania: Harmonogram dni wolnych w roku szkolnym 2024/25

Adaptacja nie musi być taka trudna

Przekroczenie progu żłobka to etap przełomowy nie tylko dla naszych dzieci, ale i dla nas samych. Pierwsze dni, czasem tygodnie, w których nasz maluszek utożsamia się z nową rolą dziecka, wiążą się z ogromnym stresem odreagowywanym najczęściej płaczem.

Dlatego ważne jest, by jak najwcześniej pozwolić na stworzenie więzi między dzieckiem a nauczycielem, ograniczając towarzyszący strach przed rozstaniem do minimum. Uczestnictwo w dniach adaptacyjnych pozwala zarówno dziecku, jak i nam samym poznać nowe środowisko. Nasza pociecha ma czas na zaznajomienie się z nowymi przestrzeniami, ciociami i wytworzenie przyjaznej atmosfery. Dajemy jej czas na „wdrożenie się” w nową społeczność, by ten pierwszy krok kojarzony był z dobrą zabawą a nie łzami…

Co możesz Zrobić w Domu?

Niektórym dzieciom łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji gdy wiedzą czego się spodziewać, dlatego możesz opowiedzieć dziecku jak wygląda dzień w żłobku, możecie też pobawić się z dzieckiem „ w żłobek” odgrywając różne scenki np. pluszowymi misiami lub poczytać mu książeczki o tej tematyce.

Adaptacja to przede wszystkim czas wielkich zmian, a dzieci różnie reagują na zmiany, dlatego proponujemy, aby w rozmowie z dzieckiem o żłobku unikać ocen typu: będzie super, świetnie, cudownie itp. Proponujemy raczej opisywać i opowiadać Maluchowi, o tym, jak będzie, o tym, że w żłobku dzieci bawią się bez rodziców, ale w pierwszych dniach będzie towarzyszył mu ktoś bliski, aby czuło się bezpiecznie.

Dla tych którzy lubią wspólne krzątanie polecamy wspólne przygotowania np. Możecie zabrać dziecko na zakupy, w przeddzień możecie wybrać wspólnie ubranie i czy spakować razem plecak z wyprawką, możecie opowiadać o tym jak będzie wyglądał jutrzejszy dzień.

Sugestie na Pierwsze Dni

Pierwszy dzień w zupełnie nowym miejscu, gdzie będzie dużo nowych osób nie jest łatwy nawet dla większości dorosłych. Naszym zdaniem bardzo ważne jest to, aby kilka pierwszych dni rodzic lub inny dobrze znany dziecku dorosły, spędził w żłobku wspólnie z dzieckiem. Celem adaptacji jest nawiązanie relacji dziecka z przyszłym opiekunem, dlatego też nie możemy z góry przewidzieć ile czasu potrwa taka adaptacja.

Jeśli macie taką możliwość, moment pierwszego pozostawienia dziecka skonsultujcie z opiekunem z jego grupy, doradzi on Wam czy jego zdaniem Maluch jest już na to gotowy. Dobrze sprawdza się również pozostawianie dziecka w początkowym okresie adaptacji na krótszy czas, który jest stopniowo wydłużany.

Naturalne jest to, że niektórzy rodzice też pełni są obaw co do przebiegu adaptacji, momentu pierwszego rozstania. Niestety Wasz niepokój jeśli będzie wyrażany przy dziecku, może mu się udzielić. Zachęcamy, aby o swoich obawach rozmawiać dużo z nami, być może niektóre z obaw uda nam się rozwiać.

Łatwiej będzie nam zaopiekować się Waszym dzieckiem jeśli dobrze je poznamy. Możesz ułatwić nam zadanie poprzez wypełnienie ankiety informacyjnej i omówienie jej z nauczycielem.

Wizyta w żłobku

Kolejnym etapem adaptacji jest już wizyta w żłobku. Pierwsze dni są bardzo ważne, jest to początek budowania relacji opiekuna z dzieckiem. Dlatego też proponujemy, aby pierwsze dni rodzic spędził wraz z dzieckiem w żłobku. Okres ten jest potrzebny dziecku, aby miejsce, w którym będzie pozostawać nie było mu zupełnie obce i aby mogło poznać nauczycieli, którzy będą się nim opiekowali. Jest on również potrzebny rodzicowi, aby nabrał zaufania i pewności, że zostawia swój Skarb w dobrych rękach. Czas wspólnego bycia w żłobku to czas wspólnych zajęć i swobodnej zabawy.

Istotne jest by rodzic był stale widoczny dla dziecka, tak by mogło do niego podejść lub zawołać w razie potrzeby. Zamiast zwyczajowej komunikacji z dzieckiem proponujemy spokojną obserwację czyli powstrzymanie się od: zachęcania dziecka do zabaw czy kontaktów z innymi, zagadywania innych dzieci przedłużających się rozmów z nauczycielami i innymi rodzicami.

Przez pierwsze kilka dni, naszym zdaniem lepiej nie zostawać na drzemkę, czy posiłki, zwłaszcza jeśli te etapy mogą być trudne dla dziecka. W pierwszych dniach lepiej aby to był krótki czas. Proponujemy byśmy pierwsze 3 dni spotkali się podczas popołudniowej zabawy na ok 1-1,5 godziny. W kolejne dni na ok 2-3 h.

Proponujemy też abyście poinformowali dzieci, kiedy zabawa w żłobku dobiegnie końca np. wrócimy do domu jak dzieci będą wracały ze spaceru. Kolejny etap adaptacji to powolne przejmowanie przez nauczycieli obowiązków rodzica, prowadzące do ostatniego kroku: pozostawienia dziecka samego. Poniżej znajdą Państwo kilka rad jak ułatwić Maluchowi przejście przez ten najtrudniejszy moment.

Rozstanie. Sposoby na Pożegnania.

Rozstaniu często towarzyszą silne emocje, jeśli dziecko silnie protestuje, a Ty masz taka możliwość rozważ pozostanie z nim jeszcze na chwilę. Możesz zapowiedzieć dziecku do kiedy możesz jeszcze zostać np. do końca śniadania lub ustawić budzik na 10 min.

Jeśli dziecko przy pożegnaniu bardzo protestuje i czujesz że ta sytuacja jest zbyt trudna dla Ciebie i dla dziecka, możesz poprosić nas o pomoc, poradę.

Nasze doświadczenie pokazuje, że w tych trudnych momentach można spróbować, by dziecko przez kilka dni odprowadzała inna bliska osoba (np. tata, babcia, dziadek, ciocia lub opiekunka), czasem okazuje się, że rozstania wtedy stają się łatwiejsze.

Niektóre dzieci potrzebują trochę czasu aby „ułożyć sobie wszystko w głowie”, inne chętnie od razu opowiedzą co wydarzyło się dzisiejszego dnia. Oba te zachowania są jak najbardziej naturalne.

Najczęściej dzieciom łatwiej mija adaptacja jeśli pozostają w żłobku nieco krócej. Jeśli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie. Potem stopniowo zwiększaj czas pobytu dziecka w placówce.

Dzieciom łatwiej mija czas jeśli wiedzą kiedy zostaną odebrane. Lepiej zamiast godziny przyjścia opisać wydarzenie, po którym ktoś się po Malucha zjawi (np. po spaniu, po podwieczorku)

Niektórym dzieciom jest dużo łatwiej z dzieckiem ulubioną przytulanką, chusteczką, kocykiem itp.., kiedy Maluch ma „kawałeczek domu” ze sobą.

Ponieważ przez cały czas do Waszej dyspozycji jest nasza Kadra, jeśli adaptacja Malucha będzie Was szczególnie niepokoić, zapraszamy do rozmowy z nami.

Wyprawka

Każde dziecko powinno mieć do dyspozycji:

  • pieluszki jednorazowe,
  • chusteczki mokre/nawilżane 2szt ( pierwsze opakowanie do wykorzystywania w łazience podczas czynności higienicznych, a drugie opakowanie – na sali podczas zabaw sensorycznych – gdzie dużo się „ciapiemy”),

  • chusteczki suche (wyciągane z góry w opakowaniu) 1 szt

  • krem do pielęgnacji pupy (jeśli rodzic taki stosuje),

  • wygodne ubranka na zmianę,

  • obuwie na zmianę lub najlepiej skarpetki antypoślizgowe,

  • przytulankę lub podusie, ulubiony kocyk lub kołderkę oraz prześcieradło lub drugi kocyk by położyć na leżaczku (nasze leżaczki mają wymiary 135 cm na 60 cm).

Prosimy o podpisanie wszystkich przedmiotów należących do maluszka, a ubranka na metce!:)

Zapraszamy do współpracy